ZO ZBIEROK MÚZEA: Spoločnosť dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul, služobníc chudobných.
Pamätáte si veselú, bláznivo šoférujúcu sestričku z filmu Žandár zo Saint Tropez?
Na hlave mala biely kornet – do roku 1964 – typickú súčasť rúcha sestier, ktoré sa ľudovo, podľa svojho zakladateľa sv. Vincenta de Paul, nazývajú vincentky. Práve on v Paríži v roku 1633, spolu so sv. Lujzou de Marillac založil spoločnosť, známu dnes ako Spoločnosť dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul, služobníc chudobných.
V januári 2022 uplynulo 100 rokov od založenia ich samostatnej Československej provincie. Zbierka SNM – Historického múzea obsahuje viaceré predmety, ktorých príbeh Vám chceme predstaviť.
„Milosrdná láska získava svet!” sv. Vincent de Paul
Sestry vincentky pôsobili na našom území už od polovice 19. storočia. Svoje poslanie napĺňali v školách, nemocniciach, útulkoch, sirotincoch. Spravovali napríklad aj väznicu v Leopoldove. Od založenia samostatnej provincie v januári 1922 do roku 1950 sa ich počet rozrástol na približne 1150 sestier, pôsobiacich na Slovensku na viac ako 50 miestach – dielach: učili v škôlkach, školách, pracovali ako ošetrovateľky, pomáhali chudobným, sirotám, mládeži. Totalitný režim v Československu však po roku 1948 postupne uskutočňoval plány namierené proti mužským a ženským reholiam a kongregáciám v snahe zamedziť ich vplyvu na obyvateľstvo.
Celý článok si môžete dočítať na: https://www.aktuality.sk/clanok/8b71r1y/zo-zbierok-muzea-spolocnost-dcer-krestanskej-lasky-sv-vincenta-de-paul-sluzobnic-chudobnych/?fbclid=IwAR0D3M9mILwfFSfL6uFkK1aYHNOqFaPre0czLiMxvhTLfXm-sHbxbuygl9M
Zdroj: S láskavým dovolením – Zuzana Luprichová, kustódka a kurátorka, SNM – Historické múzeum